Zdeněk Novotný


Sádrokartonové systémy

 

Sádrokarton se používá jako nejvhodnější materiál pro svoji váhu, snadnou manipulaci, rychlý postup stavby, snadná opravitelnost, ekonomická efektivita, neomezenost rozměrů, finanční dostupnost

Typy sádrokartonu máme rozdělený dle barevneho rozlišení - bilý (šedivý) klasický sádrokarton, zelený do vlhka (max 2h z 24h) čevený protipožární, růžový (novinka) do vlhka s extrémním zatížením možnost i venkovního použití, klasický s plechem - bezpečnostní.

Sádrokarton můžeme použít i ve více vrstvách. Ze sádrokatronu můžeme tvořít příčky, předstěny, stropy, šikminy, obložení velkých i malých částí. Můžeme ho ohýbat, tvarovat do kruhů a různých jiných poloh.

Veškeré příčky, kde se používá kovová konstrukce se sádrokartonovým záklopem, se nedá použít jako nosná zeď.

Příčky můžete mít dle síly od 75mm až po požadavky zákazníka.

Sádrokarton lze i lepit a srovnat s ním zděné příčky při rekonstrukci bytových i nebytových prostorů.

Technologické řešení sádrokartonových systemů má své specifika, která jsou dána výrobcem. Je potřeba dodržet nepřeberné množství jednotlivých postupů. Z důvodů tepelných a zvukových vlastností je potřeba, aby bylo vše tak jak má být.

V příčkách, předstěnách, šikminách, ale i ve stropech ze sádrokartonu se dájí schovat veškeré elektroinstalace, odpady, topeni, voda a další instalace.

Další nedílnou součástí, využití sádrokartonu, je jejich jednoduchost malovaní. Dá se na něj nalepit obklad glazurovaný, dřevěný a jiný.